Pączki – tradycja, która się nie nudzi

Od zawsze jesteśmy zakochani w naszych tradycyjnie przygotowywanych pączkach. Wielu z nas czeka cały rok na ten jeden dzień, kiedy będzie mógł wreszcie skorzystać z możliwości zjedzenia czegoś pysznego, kalorycznego, co zniweczy całą zakładaną dotychczas dietę. Trudno nam sobie wyobrazić kalendarza bez tego jednego, szczególnego dnia w roku, kiedy wszystko wydaje się jakby lepsze.

Pączki z dalekiej przeszłości

Jedzenie pączków – ich tradycja oraz historia jest bardzo odległa oraz bardzo ciekawa. Jak się okazuje, o pączkach mówiono już i pisano w starożytnym Rzymie, tam jednak służyły w nieco innych celach, znane były także w nieco odmiennej formie od obecnych. Nie serwowano ówcześnie słodkich pączków, te, które pojawiały się na ucztach, wykonane były z ciasta chlebowego, a nadziewane były słoniną. Pojawiały się najczęściej na ucztach w towarzystwie tłustego mięsiwa oraz sporej ilości mocnego alkoholu. Okazja do tego jednak była niebagatelna – żegnano bez żalu zimę, a wiosnę witano z ogromną, nieraz nawet nieco przesadną, radością.

Polskie pączki – jaka jest ich historia?

Jak się okazuje w dawnych czasach w Polsce również zajadano się pączkami nadziewanymi słoniną. Nieco inne były jednak okoliczności, podczas których pojawiały się one na stołach. Tłusty Czwartek rozpoczynał ostatni tydzień karnawału, podczas którego można było jeść i pić do woli, przygotowując się do czterdziestodniowego postu, poprzedzającego Święta Wielkanocne. W tym czasie jedzono również tłuste kapusty ze skwarkami, mięsa oraz słoninę, które to miały wystarczyć na zapas na całe czterdzieści dni. W takiej formie pączki przetrwały aż do szesnastego wieku, kiedy to zaczęła się na stołach pojawiać ich słodka wersja, znana nam do dzisiaj. Podania mówią, że w niektórych pączkach ukrywano w nadzieniu migdały oraz orzechy, a osoba, która je znalazła, miała mieć szczęście przez cały rok. Powszechnie uważa się również, że nie zjedzenie tego dnia ani jednego pączka może skutkować pechem odczuwanym przez cały rok.

winszowanie gościom w Rybniku