Jedzenie pączków w tłusty czwartek

Mamy w kalendarzu kilka bardzo uniwersalnych świąt, których chociaż dawny wydźwięk czy tradycyjne rozumienie nawiązuje do kościoła katolickiego, jest dzisiaj na tyle powszechnie lubianych, świętowanych  i popularnych, że weszły z powodzeniem do kanonu świąt uniwersalnych. Jedzenie pączków w Tłusty Czwartek należy właśnie do takich uniwersalnych dni, kiedy nagle wszyscy zapominamy o naszych słabościach, dietach, nadwadze i kiedy wszyscy, jak jeden mąż, biegniemy do najlepszych cukierni po te smakowite, słodkie, drożdżowe kuleczki.

Tłusty czwartek kiedyś i dziś

Bardzo ciekawym faktem jest, że w niegdysiejszej Polsce pączki traktowane były zupełnie inaczej. Inaczej również postrzegano świat – zdecydowanie bardziej przez pryzmat kościoła oraz kalendarza chrześcijańskiego. W nim z kolei jednym z najważniejszych wydarzeń był czterdziestodniowy post, do którego odwołuje się historia tego święta. Tłusty Czwartek miał zapewnić domownikom siłę oraz energie na cały post, dlatego pączki tym były lepsze, im były tłustsze, w pierwotnej wersji więc nadziewane były nie marmoladą, a słoniną, mięsem oraz boczkiem. Dzisiaj jedzenie pączków w Tłusty Czwartek ma przede wszystkim zapobiegać różnorodnym nieszczęściom, jakie nas mogą spotkać w trakcie całego roku, jeśli ten zwyczaj, a może już bardziej tradycję, zignorujemy.

Jedzenie pączków w tłusty czwartek

Konkursy oraz dobra zabawa

Tłusty Czwartek budzi w nas radość i wesołość – uwielbiamy bawić się wspólnie i wcinać wspaniałe słodkości. To jednak nie wszystko – od jakiegoś czasu obserwuje się w wielu miastach praktykowanie urządzania konkursów w jedzeniu pączków na czas, ustanawianie oraz bicie rekordów, a także świetną zabawę, organizowaną najczęściej przez samych zainteresowanych, a więc przez cechy cukierników, którzy dzięki temu świętu i takim okazjom mogą pokazać się od swojej najlepszej strony. Co lepsze, w konkursach tego typu może wziąć udział dosłownie każdy – wystarczy, że będzie mieć ukończone osiemnaście lat oraz wypełni stosowny formularz zgłoszeniowy w wyznaczonym terminie.